Facebook Instagram Youtube

Body Geometry Fit – na czym to polega?

O BG FIT, czyli ustawieniu sylwetki na rowerze

ROW-MIX Specialized Concept Store to specjalistyczny sklep rowerowy w Krakowie, w którym znajdziecie Państwo nie tylko najwyższej klasy sprzęt i akcesoria dla kolarzy, ale przede wszystkim profesjonalne doradztwo. Prowadzimy własne studio BG FIT, czyli Body Geometry Fit, gdzie pomagamy kolarzom w uzyskaniu prawidłowej pozycji ciała podczas jazdy na rowerze. To bardzo ważny aspekt sportu wyczynowego, który przekłada się bezpośrednio na zdrowie i zapobieganie kontuzjom, ale także na lepsze wyniki podczas zmagań. Świadomość znaczenia pozycji ciała w czasie jazdy na rowerze nie jest niczym nowym. Pisał o tym już Franciszek Szymczyk, słynny polski kolarz, który w 1924 roku zdobył srebrny medal na Olimpiadzie w Paryżu. Dziś jednak wieloletnie badania nad zachowaniem ciała w ruchu podczas jazdy na rowerze, a także specjalistyczne przyrządy i technologie pozwalają nam na dokonanie precyzyjnych analiz i obserwacji, dzięki którym zawodnik może wypracować idealną pozycję sylwetki.


Body Geometry Fit pozwala na wydobycie maksymalnej efektywności w pracy nóg, a także zapewnienie sobie pełnego bezpieczeństwa i ochrony przed kontuzją. Ponadto zawodnik uzyskuje najwyższy poziom wygody podczas treningu, co bezpośrednio wpływa na osiągane wyniki. BG FIT poprawia zatem siłę, efektywność i wygodę, minimalizując ryzyko urazu. Nasze studio otwarte jest dla wszystkich amatorów kolarstwa. Bez względu na to, na jakim rowerze jeździsz, tutaj znajdziesz fachową pomoc. Profesjonalni fitterzy pomogą Ci ustawić sylwetkę odpowiednio na rower szosowy, górski czy triathlonowy. Dzięki nam odmieni się Twoje podejście do treningów! Pamiętajmy, że BG FIT to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż przyzwyczajanie ciała do nowego sprzętu. Pierwsze treningi na nowym sprzęcie mogą skutkować bólem, a nawet kontuzją. Dzięki naszym specjalistom możecie tego uniknąć, od razu przechodząc do przyjemnych i efektywnych treningów.


Na badanie Body Geometry Fit trzeba zarezerwować kilka godzin czasu. Należy zabrać ze sobą strój kolarski z obuwiem oraz rower, na którym się trenuje, jeździ. Analiza rozpoczyna się wywiadem na temat dolegliwości, chorób, przebytych operacji czy doznanych kontuzji. Następnie BG fitter skrupulatnie mierzy i analizuje postawę oraz ogólną sylwetkę kolarza. Szczególnie uważnie osoba badająca przygląda się stopom oraz kolanom. Mierzona jest długość nóg, kontroluje się czy występują przykurcze mięśni, sprawdza, jak zachowują się kolana i stopy przy obciążeniu, np. podczas przysiadu. Badanie stóp pozwala na dobór odpowiedniej wkładki do obuwia kolarskiego. Zadaniem indywidualnie dopasowanej do potrzeb kolarza wkładki jest niwelowanie nadmiernego obciążenia przy długotrwałych treningach.Równie ważnym elementem badania jest pomiar odległości pomiędzy guzami kości kulszowych. Dokonuje się go tak, że kolarz siada na specjalnej poduszce wyposażonej w suwak i miarkę. Fitter odczytuje wskazaną odległość i na tej podstawie może dopasować idealną szerokość siodełka, dla optymalnego komfortu jazdy. To dowód na to, że siedzenie na rowerze wcale nie musi boleć, co często okazuje się zaskakujące nawet dla zaprawionych w treningach kolarzy. Pomiarom podlega też sam rower. Niezbędne jest sprawdzenie odległości od dolnego pedału do siodełka, odległości od siodełka do mostka kierownicy itp. Następnie kolarz wsiada na rower, aby fitter mógł zmierzyć kąt ugięcia nogi w kolanie. Dzięki temu fitter może dokładnie ustawić siodełko, nie tylko na wysokość, lecz również przesuwając je w jarzmie. Robi się to po to, aby uzyskać efekt ustawienia rzepek kolanowych tuż nad osią pedału w momencie poziomego ustawienia korb pedałów. Co ważne, nieprawidłowo dobrana szerokość siodełka nie pozwoli na odpowiednie ustawienie go dla idealnego zachowania kolan w trakcie jazdy! Jeden błąd może więc rzutować na pozostałe aspekty ustawienia sylwetki.

Analiza pracy nóg i kąta ustawienia stóp w trakcie pedałowania pozwala specjalistom na ustawienie pedałów indywidualnie, dla potrzeb użytkownika roweru tak, aby kręcenie było jak najbardziej neutralne. Pamiętajmy, że ciało ludzkie nie jest idealnie symetryczne i z różnych powodów obydwie stopy mogą pracować nieco inaczej. W naszym sklepie i studio Body Geometry Fit specjaliści ustawią pedały tak, aby stopy były jak najmniej obciążone podczas treningów. Pomiar kątów ugięcia tułowia względem miednicy, jak również ramion w stosunku do tułowia pomoże ocenić, czy mostek kierownicy ustawiony jest właściwie. Rowery marki Specialized posiadają możliwość regulacji położenia mostka co do jednego stopnia. Na koniec fitter zajmuje się kierownicą, ustawiając ją tak, aby dłonie spoczywały na niej w możliwie najbardziej fizjologicznym ułożeniu. Nie bez znaczenia są również tutaj nawyki samego kolarza, który powinien nauczyć się, jak prawidłowo obejmować kierownicę.

W naszym sklepie i studio BG FIT ROW-MIX Specialized Concept Store w Krakowie pracują specjaliści przeszkoleni przez markę Specialized w dziedzinie Body Geometry Fit. Zapraszamy!